Pszichológiai tanácsadás

Mi a Pszichológiai tanácsadás?

A pszichológiai tanácsadás vagy pszichológiai konzultáció folyamán arra törekszünk, hogy a kliens megismerje saját erőforrásait, és azokat hatékonyan alkalmazni tudja az életében felmerülő nehézségek kezelésére.

A pszichológiai tanácsadás egyik célja, hogy támogatást nyújtson azoknak az alapvetően mentálisan egészséges személyeknek, akik tartós vagy aktuális nehézségekkel küzdenek, másik fontos célja, hogy elősegítse egy harmonikusabb és kiegyensúlyozottabb életvitel kialakítását. A pszichológiai tanácsadás egyfajta mentális segítségnyújtás, amely azokra az egészséges személyekre összpontosít, akik életvezetési nehézségekkel, akadályokkal vagy krízisekkel néznek szembe. A tanácsadás vagy pszichológiai konzultáció egyénre szabott segítő tevékenység, mely a klienssel történő közös munkában formálódik, az önismeret fejlesztésére és a probléma megoldására koncentrálva.

pszichológiai tanácsadás

A pszichológiai tanácsadás egy biztonságos és ítélkezésmentes környezetben zajlik, ahol a pszichológus értő figyelmével, feltétel nélküli elfogadásával és együtt gondolkodással segíti a személyt. A tanácsadás hatékonyságát az empátia, a hitelesség és a feltétel nélküli elfogadás alapozzák meg. A tanácsadás során kiemelten fontos a szakember titoktartási kötelezettsége, amely azt jelenti, hogy pszichológusnak a terápiás ülésen vagy a pszichológiai tanácsadáson elhangzottak kapcsán teljes körű titoktartási kötelezettsége van.

Mi történik a tanácsadás során?

Az első pszichológiai konzultáció alkalmával a hozott problémák és lehetőségek megismerése a cél: „mi az, ami problémát okoz most az életemben, milyen kihasználatlan lehetőségeim vannak, milyen változást szeretnék elérni, mi a célom rövid, közép, és hosszútávon”.

Ezt követő 2-3 konzultáció alkalmával sor kerül a probléma további felmérésére az eddigi élettörténet átbeszélésére végül a közös munka mellett történő elköteleződésre, mely során meghatározzuk, hogy mi legyen a cél és a közös munka kereteit: milyen segítési forma javasolt, várhatóan mennyi ideig fog tartani, milyen rendszerességgel történjenek a találkozások.

A találkozások általában hetente egyszer javasoltak, legfeljebb kéthetente. A találkozások száma a probléma jellegétől függ, néhány alkalomtól több évig is eltarthat.

A tanácsadás munkaszakaszában a „vágyott helyzet”, azaz a jövő kap nagyobb hangsúlyt, a „mit szeretnék”, „mire van szükségem” kérdései, vagyis hogy milyen változások jelentenék az egyensúlyt a kliens számára. A kliens terveivel, vágyaival, céljaival a megoldási lehetőségek figyelmbevételével reális célok mentén közösen dolgozunk.

A vágyott helyzet felvázolása után újra olyan stratégiák, cselekvési tervek kidolgozására törekszünk, amelyek a kilenst közelebb viszik céljai eléréséhez („mit kell tennem, hogyan induljak el” kérdései). Ennek a folyamatnak a fókuszában lelki erőforrások felismerése és megszilárdítása és a cselekvési tervek kivitelezésére történő bátorítás állnak. A munkaszakasz folyamán használunk segédeszközként projektív eljárásokat, kreativitást, önkifejezést fejlesztő, illetve a nehézségek megoldásához szükséges erőforrásokat támogató gyakorlatokat (pl. OH kártya).

Kinek ajánlott?

Mindenki életében előfordul olyan helyzet, amikor nehéz szembenézni egy problémával, egy nehézséggel, legyen az érzelmi, párkapcsolati vagy bármilyen egyéb nehézség. Az ilyen helyzetekben akár néhány alkalmas pszichológiai tanácsadás is nagyon jelentős segítséget jelent.

Mivel segíthetünk még?

Kérdése van?

Akár gyermekét, más családtagját, akár saját magát fejlesztené, keressen bátran.
error: Content is protected !!