Idegrendszeri éretlenség
Mi az idegrendszeri éretlenség?
Az idegrendszeri éretlenség problémája napjainkban meglehetősen sok gyermeket érint. Számos későbbi nehézséget eredményezhet, ha nem vesszük kellő időben észre. A fejlesztés 6 éves kor előtt érdemes elkezdeni, a későbbiekben az idegrendszer fejlődése több területen, párhuzamosan halad, így nehezebb a fejlesztés.
Már kis korban is észrevehető, leglátványosabb tünetek:
- észlelés terén adódó problémák, mintha nem hallana vagy látna jól. Olykor azt hisszük nem akar minket meghallani, de azt se veszi észre ami előtte van.
- Kissé rendezetlen, labilis, furcsa mozgás. Fél a magas helyektől, bizonytalan az egyensúlyában.
Későbbiekben észrevehető tünetek:
- Felfordul a gyomra mozgó járműveken
- Rossz kézügyesség, koordináció
- Intellektusához mérten alulteljesít az iskolában
- Fényre, hangra, érintésre túl érzékeny
- Nehezen tanul meg beszélni, írni, olvasni
- Nehezen marad meg egyhelyben, hiába várják el tőle
A tünetekből jól kirajzolódik hogy a mozgáskoordináció nehezített, szenzoros integrációs problémák, tanulási nehézségek vagy akár ADHD tünetei is megjelenhetnek a gyermeknél. Ezért is fontos az alapos és időben elkezdett fejlesztés.
Hogyan segíthet a Tréning?
A neurofeedback tréning pontosan ott hat, ahol a probléma keletkezett. A terápia során felmérjük mely területeken tapasztalható éretlenség az agyban, majd az agy plaszticitását kihasználva arra stimuláljuk hogy a kívánt területek legyenek minél aktívabbak, gyorsabbak. Az idegrendszert így ösztönözzük a fejlődésre. A módszer a szokásos módon történik: a gyermek mesét néz, játékot játszik vagy animációt mozgat. Ez számára kihívás és szórakozás egyben, amit ha jól teljesít és koncentrál, azonnali megerősítést kap. Hiszen megy a mese, a játék az animáció. Eközben észrevétlenül úgy alkalmazkodik a feladathelyzethez és produkál hatékonyabb idegi működést, hogy kezdetben nem is tudatos tőle ez az eredmény. A tréning gyakorlása során idővel fel fogja tudni ismerni és tudatosan úgy fog összpontosítani, hogy a lehető leghatékonyabb legyen.
Tréning befejeztével a tudás nem évül el. Addigra az idegrendszer már kiépítette a megfelelő struktúrákat és összehangoltan képes segítség nélkül is működni.
Bővebben a Neurofeedbackről itt olvashat.
Kérdése van?
Akár gyermekét, más családtagját, akár saját magát fejlesztené, keressen bátran.