A Neurofeedback módszeréről
Mi a neurofeedback?
(Mielőtt bármibe is belekezdenénk, tisztáznunk kell: a terápia alatt a készülék az agy elektromos jeleit érzékeli, ám oda elektromosságot nem vezet! Nincs áram a szenzorban, amely a jeleket veszi.)
A Neurofeedback ugyanakkor tanuláselméleti, illetve pszichológiai módszert is jelöl: pszichológiai módszert alapul véve, egy technikai eszköz (EEG készülék) segítségével kívánunk valamit „megtanítani” (az agynak).
Egészen pontosan egy pszichofiziológiai mérőeljárással idegi aktivitást figyelünk meg, és a kívánt célnak megfelelően jelzünk vissza az agy számára – ezzel váltunk ki optimális idegrendszeri folyamatokat.
A tréning elsődleges célja, hogy hatékonyabb idegi működést idézzünk elő, és ezzel problémánk megszűnjön. A módszer végső célja, hogy a tréningezett személy a megfelelő agyi működést előbb-utóbb már saját maga tudja tudatosan előidézni, bármikor, amikor csak szüksége van rá.
Mi történik a Neurofeedback tréning alatt?
A készülék, a fejbőrön elhelyezett tappancs-szerű „szenzorokon” veszi a jeleket – azokat az elektromos feszültségeket méri, melyeket az agy generál. Éppen emiatt a készüléket kizárólag felkészült szakember kezelheti, aki a számítógépről leolvasható agyhullámok mintázatát, mennyiségét és eloszlását figyeli, és értelmezi. A tréner ezek után a számítógépes szoftver segítségével adekvát visszacsatolást generál (videó, játék, animáció vagy zene alkalmazásával).
Példa
Amplitúdó tréning: a tréningezett személy a számítógépen egy videót/mesét néz (ez bármilyen témájú, nyugodt hétköznapi történet lehet, gyermekek esetében a kedvenc meséjük is). Az EEG által a terapeuta látva a hullámok mintázatát, úgy dönt, hogy a tréning során a szorongásért/belső feszültségért felelős agyhullámok csökkentését fogja megcélozni. Úgy állítja be a szoftvert, hogy a vetített videó (mese) akkor lesz csak látható jó minőségben (élvezhető képpel és hanggal), ha a tréningezett gyermek vagy felnőtt „csökkenti” a szorongásért/belső feszültségért felelős hullámait. Megfelelő mennyiségű tréning után a tréningezett a tapasztalatai alapján tudni, „érezni” fogja, milyen tudatállapot (nyugalmi szint) megfelelő ahhoz, hogy a film hibátlanul legyen levetítve. Később majd ezt a tudatállapotot, érzetet fogja tudni előidézni – már nem csak a videofilm megtekintése kapcsán, hanem más hétköznapi helyzetben is.
Az amplitúdó tréning módszertanáról bővebben itt, továbbá itt olvashat!
Neurofeedback – kiknek ajánlott?
Felnőtteknél
- Stresszkezelés
- Alvászavarok
- Migrén
- Szorongás
- Teljesítménynövelés (vizsgázók, sportolók, vezetők)
Gyermekeknél
- Hiperaktivitás
- Figyelemzavar
- Viselkedési problémák
- Autizmus
- Tikkelés
- Szorongás
- Tanulási nehézségek
- Dislexia, Discalculia
- Alvászavarok
- Teljesítménynövelés (szellemi, sport)
További területek:
- Rehabilitáció agysérültek esetén
- Memória problémák, fejlesztés